Wrocławski Rower Miejski – czas na zimową przerwę

Wrocławski Rower Miejski – czas na zimową przerwę
29.11.2017

Dobiega końca siódmy już sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Rowery będzie można wypożyczać do czwartku, potem trafią do magazynu, gdzie przejdą gruntowny przegląd. Wrocławski Rower Miejski powróci na wiosnę.

Wrocław to miasto, w którym rowery miejskie wykorzystywane są najintensywniej. Każdy z nich ma za sobą w tym sezonie średnio ponad 1256 wypożyczeń. Po takim wysiłku każdemu należy się odpoczynek, nawet rowerom. Zostaną one poddane gruntownemu przeglądowi, wymienimy zużyte i uszkodzone podzespoły. To takie rowerowe spa” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Wrocławskiego Roweru Miejskiego.

W tym roku mieszkańcy Wrocławia i turyści wypożyczyli rowery ponad 954 tysiące razy. To drugi najlepszy wynik w historii. W systemie zarejestrowało się niemal 25 tysięcy nowych użytkowników. Ich łączna liczba przekroczyła 160 tysięcy. Oznacza to, że w systemie zarejestrowany jest niemal co czwarty mieszkaniec Wrocławia. To drugi najlepszy wynik w Polsce po warszawskim Veturilo!

W tym roku rowery najchętniej były wypożyczane w czerwcu. Przez 30 dni dokonano wtedy 158 958 wypożyczeń. Wrocławski Rower Miejski był więc wypożyczany średnio co 16 sekund! Przez cały sezon najchętniej wypożyczanym rowerem był rower o numerze 57365. Skorzystano z niego aż 1920 razy! Oznacza to, że był wypożyczany średnio 7 razy każdego dnia tego sezonu. Średni czas jednego wypożyczenia Wrocławskiego Roweru Miejskiego to w tym roku 16 minut i 12 sekund.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń Wrocławskiego Roweru Miejskiego:

1. Rondo Reagana

2. Wita Stwosza – Szewska

3. Rynek

4. Sky Tower

5. Świdnicka – Chrobry

Najpopularniejsze trasy:

1. Politechnika Wrocławska – Gmach Główny do Teki

2. Teki do Politechnika Wrocławska – Gmach Główny

3. Kredka i Ołówek do Rondo Reagana

4. Rondo Reagana do Kredka i Ołówek

5. Nowowiejska – Wyszyńskiego do Rondo Reagana

Sześć lat temu Wrocław był pionierem we wdrażaniu w Polsce roweru publicznego. Dziś jest liderem jeżeli chodzi o prorowerowe rozwiązania. Wystarczy spojrzeć na liczby. Dziś we Wrocławiu jest ponad 1000 kilometrów tras przyjaznych rowerzystom, takich jak ulice z uspokojonym ruchem, ścieżki rowerowe, pasy dla rowerów, trasy zielone. To rowerowa rewolucja, która dokonuje się na naszych oczach. Cieszymy się, że możemy być jej częścią” – mówi Tomasz Wojtkiewicz.

Wrocław jest pierwszym w Polsce miastem, które wdrożyło system roweru publicznego. Dziś z rowerów Nextbike mogą korzystać mieszkańcy 26 polskich miast, m.in. Legnicy, Opola, Kalisza, Łodzi, Warszawy czy Katowic.

Dziś Wrocławski Rower Miejski to 760 rowerów i 76 samoobsługowych stacji wypożyczeń, w tym 4 stacje sponsorskie – Aleja Bielany, Arkady, Promenady Business Park i Sky Tower. Już teraz wiemy, że na wiosnę w mieście powstanie 5 nowych stacji wypożyczeń sponsorowanych przez PKN Orlen. Wrocław jest jednym z sześciu miast wybranych przez Koncern, w których zainwestuje on w rozwój systemów rowerów publicznych.

Od roku 2019 planujemy mocną rozbudowę systemu wypożyczalni rowerów. Chcemy, aby dostępne dla mieszkańców było około 2000 rowerów. Właśnie rozpoczynają się prace nad tym projektem i jednym z elementów przygotowań będą konsultacje społeczne” – mówi Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.

Aplikacja mobilna

Z aplikacją wypożyczanie rowerów jest wygodniejsze

  • Szybko wypożyczysz i zwrócisz rower przez całą dobę.
  • Możesz z łatwością wyszukać najbliższą stację lub rower.
  • Rezerwuj rowery bezpośrednio w aplikacji.