Wrocławski Rower Miejski startuje za dwa tygodnie! Poznaliśmy oficjalną listę stacji
Do końca miesiąca rowery miejskie powrócą na ulicę Wrocławia. W nowym sezonie system zostanie znacznie rozbudowany w stosunku do ubiegłych lat – użytkownicy będą mieli do dyspozycji, co najmniej, 70 stacji. W związku z tym, na wielu osiedlach stacje pojawią się po raz pierwszy. Tak będzie m.in. w przypadku Sępolna, Nowego Dworu czy Karłowic. Wrocławski Rower Miejski rozszerzy się zwłaszcza w kierunku południowym i południowo-zachodnim (Gajowice, Krzyki, Huby), zagęszczeniu ulegnie również siatka lokalizacji w Starym Mieście i Śródmieściu.
Prace montażowe związane ze zbliżającą się inauguracją sezonu Wrocławskiego Roweru Miejskiego weszły w finałową fazę. Obecnie prawie wszystkie lokalizacje zostały już wyposażone w stojaki rowerowe. Wkrótce podobnie będzie z terminalami, które dotychczas zamontowano w pięćdziesięciu punktach. Przed planowanym startem niezbędny będzie jeszcze wydruk i wyklejenie stacji mapami oraz instrukcjami. Następnie, na kilka dni przed inauguracją, wypożyczalnie zostaną wyposażone w elektronikę, a pracownicy serwisowi rozwiozą i zablokują na stacjach całą flotę siedmiuset rowerów.
Dzisiaj poznaliśmy listę 70 lokalizacji, wskazanych zgodnie z umową przez Gminę Wrocław.
– Po bardzo dobrym odbiorze przez mieszkańców pierwszego etapu projektu zdecydowaliśmy się rozszerzyć system wzmacniając jego mocne strony. Dlatego nowe stacje powstały przede wszystkim w miejscach zapewniających integrację z komunikacją zbiorową oraz w dzielnicach z największą liczbą mieszkańców. System zakłada również możliwość szerokiego wykorzystania przez studentów – mówi Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.
Nie jest to ostateczna lista stacji, z których wrocławianie skorzystają w momencie inauguracji sezonu. Operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego, firma Nextbike Polska, od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z podmiotami prywatnymi, co już przynosi efekty. W przyszłym tygodniu ogłoszone zostaną pierwsze lokalizacje stacji sponsorskich.
Własne propozycje lokalizacji można zgłaszać pod adresem poczty elektronicznej: [email protected]. W przyszłości, być może, system uda się dodatkowo rozwinąć.
Nowy Wrocławski Rower Miejski to nie tylko większa liczba stacji, ale również skok technologiczny. Od tego sezonu w ramach sieci wypożyczalni w stolicy Dolnego Śląska po raz pierwszy zostaną zastosowane elektrozamki, czyli wygodny system zabezpieczeń rowerów, który znacznie zwiększy tempo i komfort wypożyczeń oraz zwrotów. Tradycyjne zapięcie analogowe stanie się wyłącznie dodatkiem, przydatnym w czasie przerw podczas wynajmu lub gdy stacje będą przepełnione.
Szczegółowa „instrukcja obsługi” oraz nowe zasady korzystania z rowerów publicznych zostaną przedstawione na przestrzeni najbliższych dni.
Użytkownicy zarejestrowani we Wrocławskim Rowerze Miejskim mogą bez dodatkowej rejestracji i zbędnych formalności korzystać ze wszystkich wypożyczalni w Polsce (Warszawa, Poznań, Opole, Białystok, Konstancin-Jeziorna, Lublin, Grodzisk Mazowiecki) i na świecie, których operatorem jest Nextbike.
Oficjalna lista 70 stacji miejskich WRM:
Wita Stwosza – Szewska
Rynek
Świdnicka – Chrobry
Jana Pawła II
Plac Uniwersytecki
Hala Targowa
Plac Nowy Targ
Teatralna – Piotra Skargi
Plac Legionów
Świdnicka – Piłsudskiego
Dworzec kolejowy – południe
Kościuszki – Pułaskiego
Muzeum Narodowe
Dworzec kolejowy – północ
Kościuszki – Komuny Paryskiej/Zgodna
Traugutta – Pułaskiego
Dworzec Mikołajów
Plac Strzegomski
Inowrocławska – Urząd Skarbowy
Zachodnia – Poznańska
Drobnera – Dubois
Dworzec Nadodrze
Plac Staszica
Trzebnicka – Jagiellończyka
Jedności Narodowej – Oleśnicka
Jedności Narodowej – Wyszyńskiego
Nowowiejska – Wyszyńskiego
Plac Bema
Jedności Narodowej – Nowowiejska
Żeromskiego – Daszyńskiego
Żeromskiego – Kluczborska
Wyszyńskiego – Prusa
Uniwersytet Wrocławski – Joliot Curie
Sienkiewicza – Piastowska
Politechnika Wrocławska -Gmach Główny
Sienkiewicza – Wyszyńskiego
Strzegomska – Gubińska
Legnicka – Wejherowska
Plac Kromera
Mickiewicza – pętla tramwajowa
Plac Grunwaldzki – Polaka
Rondo Reagana
Teki
Olszewskiego – Spółdzielcza
Armii Krajowej – Borowska
Gliniana – Gajowa
Kamienna – Gajowa
Arena – Komandorska
Komandorska – Kamienna
Ślężna – Kamienna
Powstańców Śląskich – Hallera
Zaporoska – Wielka
Zaporoska – Gajowicka
Pereca – Grabiszyńska
Traugutta – Kościuszki
Nowowiejska – Prusa
Dwudziestolatka – Plac Grunwaldzki
Smoluchowskiego – Łukaszewicza
Krynicka
Zaporoska – Grabiszyńska
Żelazna – Pereca
Grabiszyńska – Stalowa
Krucza – Mielecka
Hallera – Mielecka
FAT – Grabiszyńska – Hallera
Hallera – Odkrywców
Grochowa – Jemiołowa
Park Południowy – Powstańców Śląskich
Skarbowców – Wietrzna
Racławicka – Rymarska